Magyarország egy süllyedő hajó, de ez a kedvenc hajóm a világon
A szívem pont ugyanannyira trikolor, mint amennyire szivárványos. Interjú.
A szakma és a közönség szempontjából is sikeresnek ítélte a XVIII. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált Zentai Péter László, a rendezvényt szervező Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének igazgatója.
A XVIII. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválra több mint hatvanezren váltottak jegyet vasárnap kora délutánig, ráadásul minden eddiginél több tizennyolc év alatti látogatott ki a Millenárisra. Zentai Péter László igazgató úgy véli, rendkívül pozitív üzenete volt az európai uniós díszvendégségnek: „Mind a 26 ország elfogadta a meghívásunkat, két, esetenként három írót is delegálva Budapestre.”
Nagy sikert arattak a fesztivál díszvendégéhez a világhírű, svéd Per Olov Enquisthez kapcsolódó programok, de könyvszakmai szempontból kiemelkedő jelentőségű volt az idén először az európai kiadók számára meghirdetett ösztöndíjprogram is. „Közel egytucatnyi, az európai könyvkiadást meghatározó kiadók vezetői, szerkesztői voltak jelen, akiknek sikerült ráirányítani a figyelmét a kortárs magyar irodalom újdonságaira, ami remélhetőleg megsokszorozza a magyar művek iránt mutatkozó fordítói érdeklődést” – tette hozzá a rendezvényt szervező Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének igazgatója.
A könyvszakmai programokról Zentai elmondta, rengeteg téma került terítékre, a digitalizációtól a Márai-programon át egészen a szerzői jogi, műfordítói konferenciákig. „A problémák egy része olyan, amely nem oldódhat meg egyetlen találkozón. Volt, ahol nagyon komoly viták generálódtak, ezekről érdemes lesz további konferenciákat szervezni” – tette hozzá.